مل گیبسون

مِل کُلْمسیل جِرارد گیبسون (به انگلیسی: Mel Colm-Cille Gerard Gibson) (زادهٔ ۳ ژانویهٔ ۱۹۵۶) بازیگر، کارگردان و تهیه‌کنندهٔ استرالیایی-آمریکایی است. او در سال ۱۹۹۵ میلادی، برای فیلم شجاع‌دل موفق به دریافت دو جایزه اسکار بهترین کارگردانی و اسکار بهترین فیلم از سوی آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک شد. وی همچنین برای این فیلم کاندیدای بفتای کارگردانی نیز شد. مل گیبسون علاوه بر حرفهٔ بازیگری و کارگردانی، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده و دوبلور نیز می‌باشد.

از آثار شاخص وی در مقام کارگردان می‌توان به فیلم‌های شجاع‌دل، مصائب مسیح و آپوکالیپتو اشاره کرد. گیبسون پس از ۱۰ سال وقفه، با فیلم ستیغ هک‌ساو به عرصهٔ کارگردانی بازگشت که با استقبال منتقدین و فروش خوبی روبرو شد و دومین نامزدی او را برای جایزهٔ اسکار بهترین کارگردانی به همراه داشت.

زندگی و خانواده
مل گیبسون در پیکسکیل، نیویورک ساعت ۴:۴۵ بعد از ظهر روز سوم ژانویه سال ۱۹۵۶ متولد شد. قد او ۱۸۰ سانتی‌متر می‌باشد. ملیت او آمریکایی است اما داری اصلیتی استرالیایی می‌باشد. مذهب وی کاتولیک، یکی از شاخه‌های دین مسیحیت می‌باشد.

او در خانواده‌ای کاتولیک به دنیا آمد و رشد کرد و دومین پسر هاتون و آن گیبسون است. پدرش هاتون گیبسون متولد ۲۶ اوت ۱۹۱۸ است و یک سوزنبان قطار بود و از تبار استرالیایی می‌باشد و مادرش آن ریلی ایرلندی-امریکایی بود که در دسامبر ۱۹۹۰ فوت کرد. او ششمین بچه از یازده بچه هوتان گیبسون و آنه ریلی گیبسون می‌باشد. مادربزرگ او (از طرف پدری) یک خواننده اپرا بود که اوا میلوت (۱۸۷۵–۱۹۲۰) نام داشت.

اسم کوچک مل گیبسون از یکی از قدیسان ایرلندی قرن پنجم به نام مل گرفته شده‌است؛ و اسم دوم او کالم کیل از نام قدیس ایرلندی دیگری گرفته شده و همچنین نام کلیسایی در کانتی لانگفورد ایرلند، جایی که مادر مل گیبسون به دنیا آمده و بزرگ شده‌است می‌باشد. مادر مل گیبسون ملیتی ایرلندی دارد و بنابراین مل نیز دوملیتی ایرلندی- آمریکایی است.

مل به همراه خانواده‌اش در چهاردهم فوریه سال ۱۹۶۸ یعنی در سن دوازده سالگی وقتی که پدرش مبلغ ۱۴۵۰۰۰ دلار از راه آهن مرکزی نیویورک به خاطر آسیبی که در کار برای او پیش آمده بود گرفت به سیدنی استرالیا رفتند و بعد در آنجا او به تحصیل در رشتهٔ بازیگری در مؤسسه هنرهای دراماتیک استرالیا پرداخت. رفتن هاتون گیبسون و خانواده‌اش به سرزمین مادری او یعنی استرالیا به خاطر دلایل مختلف از جمله قرار نگرفتن پسران در لیست سربازان جنگ ویتنام و همچنین دلایل اقتصادی بود.

مل گیبسون پنج برادر دارد که یکی از آن‌ها که از خودش کوچکتر است دونال گیبسون است که متولد ۱۳ فوریه ۱۹۵۸ است و بازیگر می‌باشد و دیگر برادرهای او کوین و اندرو می‌باشند و او همچنین دو برادر دیگر به نام‌های دنیل و کریستوفر دارد که دوقلو هستند. مل گیبسون علاوه بر پنج برادر خود پنج خواهر به نام‌های پاتریسیا و شیلا و مری بریجت و مارا و آنه نیز دارد.

گیبسون در ۷ ژوئن سال ۱۹۸۰ با رابین مور که دستیار یک دندانپزشک بود ازدواج کرد و و صاحب هفت بچه که یک دختر به نام هنا که متولد سال ۱۹۸۰ و شش پسر که به ترتیب ادوارد و کریستین که متولد سال ۱۹۸۲ و دوقلو می‌باشند و بعد از آن‌ها ویلی متولد سال ۱۹۸۵ و لوئیس متولد سال ۱۹۸۸ و میلو متولد سال ۱۹۹۰ و هفتمین فرزند یا به عبارتی آخرین فرزند تامی است که متولد سال ۱۹۹۹ می‌باشد و هم‌اکنون با ۱۱ سال سن کوچکترین فرزند و پسر مل گیبسون است. او علاوه بر هفت فرزند خود دارای دو نوه می‌باشد. تنها دختر او هنا که بزرگترین فرزند اوست در ۱۷ سپتامبر ۲۰۰۶ با کنی وین شفرد که گیتاریست می‌باشد با برگزاری مراسمی در کلیسای شخصی مل گیبسون عروسی کرد که این کلیسا در ملک او در مالیبو کالیفرنیا واقع شده‌است. این زوج در سال ۲۰۰۵ با هم نامزد شده بودند.

بنا بر گفته برخی منابع رابین مور بعد از چیزی حدود ۳۰ سال زندگی مشترک به خاطر دلایلی خواهان جدایی از مل گیبسون است و تقاضای طلاق کرده‌است و مل گیبسون که به نوعی به خاطر این اتفاق غافلگیر شده و تعجب کرده‌است پس از تقاضای طلاق همسرش از دادگاه و در واکنش به این عمل او با زنی به نام، اوکسانا گریگوریوا (Oksana Grigorieva) که چهل سال دارد و روسی می‌باشد، در مراسم اکران فیلم ریشه مردان ایکس: ولورین در شهر لس آنجلس ظاهر شد. البته این رابطه خیلی طول نکشید و پس از مدت کوتاهی در همین اواخر از او جدا شده و دوباره به همسر قبلی اش رابین مور نزدیک تر شده‌است و بر اساس گفته بعضی منابع قرار است که با همسرش به استرالیا برود.
اقدامات بشردوستانه
مل گیبسون
مل گیبسون و همسرش در انواع نیکوکاری‌ها حضور داشته‌اند و مقدار قابل توجهی پول برای نیکوکاری‌های مختلف کمک کرده‌اند.

یکی از این کارها کمک به بچه‌های بیمار و نیازمند است. بنا به گفته کریس امبلتون که یکی از بنیان گذاران پروژه‌هایی از این دست هست مل گیبسون و خانواده‌اش میلیون‌ها دلار برای تهیه کردن وسایل مختلف برای نجات زندگی کودکان و درمان و معالجه کردن بچه‌های نیازمند سرتاسر جهان کمک کرده‌اند.
آن‌ها همچنین به ترمیم کارها و تصاویر هنری دوره رنسانس کمک کردند و از آن کار حمایت و پشتیبانی کردند.
مل گیبسون و خانواده‌اش میلیون‌ها دلار به مؤسسه هنرهای دراماتیک استرالیا NIDA که مؤسسه‌ای بود که مل گیبسون در آن رشته بازیگری را خواند کمک کردند.
مل گیبسون پانصد هزار دلار به پروژه ال میرادور برای محافظت از آخرین آثار دست‌نخورده جنگل‌های عظیم و بارانی در آمریکای مرکزی اهدا کرد.
او همچنین به سرمایه‌گذاری برای کاوش و حفاری‌هایی مربوط به باستان‌شناسی در تمدن مایا کمک کرد.
در ژوئیه سال ۲۰۰۷ مل گیبسون به خاطر فراهم کردن مقدمات برای دادن هدایا و کمک‌های بلا عوض به مردم بومی آمریکای مرکزی دوباره از آنجا دیدن کرد.
مل گیبسون برای گفتگو و بحث در مورد چگونگی سرمایه‌گذاری در کانال و گذرگاه آبی با رئیس جمهور کاستاریکا اسکار اریاس ملاقات کرد.
در طول همان ماه مل گیبسون قول داد برای دادن کمک و مساعدت مالی به شرکت مالزیایی به نام گرین رابر گلوبال که در گالوپ مکزیک واقع شده‌است.
مل گیبسون در حین سفر تجاری در سنگاپور در ماه سپتامبر ۲۰۰۷ یک مؤسسه خیریه برای بچه‌های با بیماری‌های مزمن و سخت احداث کرد.
میلو گیبسون پسر ستاره بزرگ سینما مل گیبسون مبلغ پنجاه هزار دلار به بنیاد کلیه فیجی برای درمان بیماران کمک کرد.
مل گیبسون که در تمام جهان به خاطر برنده شدن جایزه اسکار معروف است در بوستون بخاطر قلب بزرگ و مهربانش معروف است. این ستاره سینما مبلغ ۲۵٫۰۰۰ دلار به‌طور محرمانه به مردم بوستن اعطا کرد به بهانه تشکر از همکاری این مردم در حین فیلمبرداری لبه تاریکی که مل گیبسون در آن به بازی پرداخت.
گیبسون کارگردان نامی سینما مبلغ ۵ میلیون دلار را به بیمارستانهای کودک لوس آنجلس ویوسی ال ای اهدا کرد. این مبلغ صرف درمان کودکانی می‌شود که از استطاعت مالی برخوردار نیستند وامکان درمانشان درکشورهایشان وجود ندارد.
مل گیبسون همچنین درسال ۲۰۰۲ چیزی حدود ۲ میلیون دلار صرف کمک به جداسازی کودکان دوقلویی کرده که در بیمارستان ویوسی ال‌ای تحت درمان بودند.
این کارگردان نیکوکار مبلغ ۱ میلیون دلار به تلفات و خسارات ناشی از طوفان مکزیک که باعث سیل و زمین لغزه شد و بیش از دو هزار کشته و زخمی بر جای گذاشت اهدا کرد.
گیبسون درسال ۲۰۱۰ در برنامه‌ای که برای جمع‌آوری کمک مالی به زلزله زدگان هائیتی به همت جورج کلونی شکل گرفت و اکثر هنرمندان بزرگ سینما در آن حضور داشتند شرکت کرد تا از این طریق بتواند به آن مصیبت زدگان کمک نماید.
در ۱۵ ژوئیه ۲۰۰۶ گیبسون مقداری پول برای ساختن خانه‌هایی برای مردم فقیر مکزیک اهدا کرد تا بدین وسیله از کمک و همکاری آن‌ها در طول فیلمبرداری فیلم آپوکالیپتو تشکر کند.
همکاری و کمک قابل توجه و مهم به جشن سینمای جهانی در جشنواره فیلم و تلویزیون ایرلند در سال ۲۰۰۸.

جوایز و افتخارات
۲۰۰۷ – نامزد جایزه بهترین فیلم بین‌المللی برای فیلم آپوکالیپتو از آکادمی ساترن آمریکا
۲۰۰۷ – نامزد جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم آپوکالیپتو از آکادمی ساترن آمریکا
۲۰۰۷ – نامزد جایزه بهترین فیلم برای فیلم آپوکالیپتو از جشنواره ایمجن
۲۰۰۶ – برنده جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم آپوکالیپتو از جشنواره فیلم لاتین
۲۰۰۶ – نامزد جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان برای فیلم آپوکالیپتو از جشنواره گلدن ستلایت
۲۰۰۶ – نامزد جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان برای فیلم آپوکالیپتو از جشنواره فیلم منتقدان
۲۰۰۶ – نامزد جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان برای فیلم آپوکالیپتو از جشنواره بفتا
۲۰۰۶ – نامزد جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان برای فیلم آپوکالیپتو از جشنواره گلدن گلوب
۲۰۰۶ – نامزد جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان برای فیلم آپوکالیپتو از جشنواره فیلم منتقدان شیکاگو
۲۰۰۴ – نامزد جایزه بهترین فیلم بین‌المللی برای فیلم مصائب مسیح از جشنواره فیلم و تلویزیون ایرلند
۲۰۰۴ – نامزد جایزه بهترین فیلم (فیلم مردم پسند) برای فیلم مصائب مسیح از جشنواره فیلم منتقدان
۲۰۰۴ – برنده جایزه بهترین فیلم از نظر آزادی بیان برای فیلم مصائب مسیح از جشنواره ملی هیئت منتقدان
۲۰۰۴ – برنده جایزه بهترین فیلم (فیلم محبوب) برای فیلم مصائب مسیح از جشنواره جایزه برگزیده مردم
۲۰۰۴ – برنده جایزه بهترین فیلم برای فیلم مصائب مسیح از جشنواره تماشاگران مویفون
۲۰۰۴ – برنده جایزه بهترین فیلم تولید شده برای فیلم مصائب مسیح از جشنواره آکادمی رسانه‌های چند فرهنگی قومی
۲۰۰۴ – برنده جایزه بهترین فیلم برای فیلم مصائب مسیح از جشنواره رسانه‌های کاتولیک‌ها
۲۰۰۴ – برنده جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان برای فیلم مصائب مسیح از جشنواره نویسندگان سینما در اسپانیا
۲۰۰۴ – برنده جایزه بهترین تهیه‌کننده سال برای فیلم مصائب مسیح از جشنواره فیلم هالیوود
۲۰۰۴ – برنده جایزه بزرگترین کارگردان برای فیلم مصائب مسیح از جشنواره فیلم گلدن نایت
۲۰۰۴ – برنده جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم مصائب مسیح از جشنواره گلدن ستلایت
۲۰۰۳ – برنده جایزه بازیگر محبوب از جشنواره جایزه برگزیده مردم
۲۰۰۲ – برنده جایزه دستاورد (موفقیتی) جهانی از جشنواره فیلم استرالیا
۲۰۰۲ – برنده جایزه بازیگر محبوب از جشنواره جایزه برگزیده مردم
۲۰۰۱ – نامزد جایزه بهترین دوبلور (صدای برگزیده) برای انیمیشن فرار جوجه‌ای از جشنواره جایزه برگزیده کودکان
۲۰۰۱ – برنده جایزه بهترین بازیگر (ستاره) کمدی از جشنواره جایزه برگزیده مردم
۲۰۰۰ – نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد برای فیلم میهن‌پرست از جشنواره فیلم ام تی وی
۲۰۰۰ – برنده جایزه بهترین بازیگر (ستاره) درام برای فیلم میهن‌پرست از جشنواره جایزه برگزیده مردم
۲۰۰۰ – برنده جایزه بهترین بازیگر درام (بازیگر برگزیده) برای فیلم میهن‌پرست از جشنواره بلاک باستر
۲۰۰۰ – برنده جایزه بازیگر محبوب از جشنواره جایزه برگزیده مردم
۲۰۰۰ – نامزد جایزه بهترین بازیگر کمدی (بازیگر برگزیده) برای فیلم آنچه زنان می‌خواهند از جشنواره بلاک باستر
۲۰۰۰ – نامزد جایزه بهترین بازیگر کمدی برای فیلم آنچه زنان می‌خواهند از جشنواره گلدن گلوب
۱۹۹۹ – نامزد جایزه بهترین بازیگر (بازیگر برگزیده) برای فیلم باز پرداخت از جشنواره بلاک باستر
۱۹۹۹ – نامزد جایزه ستاره محبوب تمام دوران‌ها از جشنواره جایزه برگزیده مردم
۱۹۹۸ – نامزد جایزه بهترین بازیگر (بازیگر برگزیده) برای فیلم اسلحه مرگبار ۴ از جشنواره بلاک باستر
۱۹۹۸ – نامزد جایزه بهترین سکانس اکشن همراه با دنی گلاور برای فیلم اسلحه مرگبار ۴ از جشنواره فیلم ام تی وی
۱۹۹۷ – برنده جایزه بهترین بازیگر (بازیگر برگزیده) برای فیلم فرضیه توطئه از جشنواره بلاک باستر
۱۹۹۷ – برنده جایزه مرد سال از جشنواره تئاتر هیستی پودینگ آمریکا
۱۹۹۶ – برنده جایزه بازیگر محبوب از جشنواره جایزه برگزیده مردم
۱۹۹۶ - نامزد جایزه بهترین بازیگر درام برای فیلم خون‌بها از جشنواره گلدن گلوب
۱۹۹۶ – برنده جایزه بهترین بازیگر (بازیگر برگزیده) برای فیلم خون‌بها از جشنواره بلاک باستر
۱۹۹۵ – نامزد جایزه بهترین فیلم برای فیلم شجاع دل از آکادمی ساترن آمریکا
۱۹۹۵ – نامزد جایزه دوست داشتنی‌ترین (محبوب‌ترین) مرد برای فیلم شجاع دل از جشنواره فیلم ام تی وی
۱۹۹۵ – نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد برای فیلم شجاع دل از جشنواره فیلم ام تی وی
۱۹۹۵ – نامزد جایزه بهترین فیلم برای فیلم شجاع دل از جشنواره جشنواره فیلم ام تی وی
۱۹۹۵ – نامزد جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم شجاع دل از انجمن کارگردانان آمریکا
۱۹۹۵ – نامزد جایزه بهترین فیلم برای فیلم شجاع دل از جشنواره بفتا
۱۹۹۵ – نامزد جایزه دیوید لین بهترین کارگردانی برای فیلم شجاع دل از جشنواره بفتا
۱۹۹۵ – برنده جایزه بهترین فیلمساز آمریکایی از جشنواره فیلم سازان (سینماگران) آمریکا
۱۹۹۵ – برنده جایزه بهترین کارگردان سال برای فیلم شجاع دل از جشنواره شووست آمریکا
۱۹۹۵ – برنده جایزه موفقیت (پیشرفتی) استثنایی در فیلم‌سازی برای فیلم شجاع دل از جشنواره ملی هیئت منتقدان
۱۹۹۵ – برنده جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم شجاع دل از جشنواره فیلم منتقدان
۱۹۹۵ – نامزد جایزه بهترین فیلم برای فیلم شجاع دل از جشنواره گلدن گلوب
۱۹۹۵ – برنده جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم شجاع دل از جشنواره گلدن گلوب
۱۹۹۵ – برنده جایزه اسکار بهترین فیلم برای فیلم شجاع دل از جشنواره آکادمی (اسکار)
۱۹۹۵ – برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم شجاع دل از جشنواره آکادمی (اسکار)
۱۹۹۳ – برنده جایزه ستاره مرد سال از جشنواره شووست آمریکا
۱۹۹۲ – نامزد جایزه دوست داشتنی‌ترین (محبوب‌ترین) مرد برای فیلم اسلحه مرگبار ۳ از جشنواره فیلم ام تی وی
۱۹۹۲ – نامزد جایزه بهترین بوسه همراه با رنه روزو برای فیلم اسلحه مرگبار ۳ از جشنواره فیلم ام تی وی
۱۹۹۲ – برنده جایزه بهترین نمایش همراه با دنی گلاور برای فیلم اسلحه مرگبار ۳ از جشنواره فیلم ام تی وی
۱۹۹۲ – برنده جایزه بهترین سکانس اکشن برای فیلم اسلحه مرگبار ۳ از جشنواره فیلم ام تی وی
۱۹۹۰ – برنده جایزه بازیگر محبوب از جشنواره جایزه برگزیده مردم
۱۹۸۲ – نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش اول برای فیلم یک سال زندگی خطرناک از جشنواره فیلم استرالیا
۱۹۸۱ – برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول برای فیلم گالیپولی از جشنواره فیلم استرالیا
۱۹۸۱ – نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش اول برای فیلم مکس دیوانه ۲ از جشنواره ساترن
۱۹۷۹ – 'برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول برای فیلم تیم از جشنواره فیلم استرالیا

مشاهده کامل